Gościniec PTTK „Perła Zachodu”

58-522 Siedlęcin

Nazwa: Gościniec PTTK „Perła Zachodu”

Obiekt położony jest nad Jeziorem Modrym na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Jezioro powstało po zbudowaniu w latach 1924 – 25 zapory, która spiętrzyła wody rzeki Bóbr na długości ok. 1 km. W 1927 roku, w przewężeniu naprzeciwko okazałej grupy skalnej Wieżyca i Zamczysko, zbudowano drewniane schronisko z wieżą widokową i tarasami.

Obiekt łączy ze znajdującymi się na drugim brzegu skałami lekki mostek wiszący. Skały na prawym brzegu Bobru są dobrymi punktami widokowymi na jezioro i gościniec. Obecnie miejsce to jest ulubionym celem krótkich spacerów i przejażdżek rowerowych mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Możliwy jest także dojazd samochodem i parkowanie.

Gościniec „Perła Zachodu” oferuje znakomite wyżywienie, obsługę różnego rodzaju imprez oraz noclegi w pokojach 2 – osobowych w standardzie turystycznym.

Dojazdy i dojścia:

  • Dojście z Siedlęcina od dworca PKP szlakiem zielonym (ok. 30 – 35 min.). Można dojechać na miejsce samochodem lub autokarem (od strony Siedlęcina)
  • Dojście z Jeleniej Góry od dworca PKS szlakiem żółtym (ok. 1.30 godz.)

Okoliczne atrakcje turystyczno-krajoznawcze:

  • Książęca wieża mieszkalna w Siedlęcinie z XIV wieku z niezwykle cennymi średniowiecznymi malowidłami ściennymi – najstarszymi w Polsce tego typu malowidłami o tematyce świeckiej. 

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami PTTK: 

  • Dojście do schroniska PTTK „Szwajcarka” szlakiem zielonym – kawałkiem Szlaku Zamków Piastowskich (Gościniec PTTK „Perła Zachodu” – Jelenia Góra – Koziniec – Wojanów – Schronisko PTTK „Szwajcarka”) – ok. 5.30 godz..