Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj”

Przełęcz Okraj 1, 58-530 Kowary

Schronisko położone jest 1046 m n.p.m. na Przełęczy Okraj, pomiędzy Karkonoszami i Grzbietem Lasockim, na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Od dawna prowadziła tędy droga łącząca Czechy ze Śląskiem. Pierwsza buda powstała na przełęczy ok. 1690 r., później była tu placówka graniczna. Od początku XIX w. czynna była gospoda – schronisko. Około 1885 roku wzniesiono nowe, duże schronisko, a w latach 1905 – 1907 drugie. Po wojnie uruchomiono tu małe schronisko, które po remoncie nazwano Muflonikiem.

W 1975 roku na miejscu starego schroniska zbudowano bacówkę PTTK. Z przełęczy roztaczają się ładne widoki na Rudawy Janowickie i Dolinę Jedlicy. Łatwy dojazd samochodem i możliwość parkowania. W pobliżu usytuowane jest samochodowe przejście graniczne do Czech. Na łagodnych południowych stokach (po czeskiej stronie) wysoko pod przełęcz podchodzi zabudowa miejscowości Horni Mala Upa.

Przy schronisku znajduje się węzeł znakowanych szlaków turystycznych, co stwarza dobre warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Obiekt oferuje całodzienne wyżywienie oraz noclegi w pokojach 2, 3 i 5 – osobowych w standardzie turystycznym.