Schronisko PTTK „Szwajcarka”

Janowicka 7 58-533 Karpniki

Obiekt zbudowany został na wzór tyrolskiej bacówki w 1823 roku. Początkowo pełnił rolę leśniczówki, później był rezydencją właścicieli pobliskich Karpnik. Od roku 1950 funkcjonuje jako schronisko turystyczne. „Szwajcarka” położona jest na wysokości 520 m n.p.m. w płytkim siodle na wschodnim zboczu Krzyżnej Góry, w Górach Sokolich na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Sprzed schroniska roztacza się ładny widok na wschodnią część Karkonoszy.

Dojście od stacji PKP w Trzcińsku niebieskim szlakiem zajmuje 1h. Miejsce to stanowi doskonały punkt wypadowy w Rudawy Janowickie i Góry Sokole. Najwyższe i najbardziej charakterystyczne w tutejszym krajobrazie są Krzyżna Góra (654 m) oraz Sokolik (642 m). znakowane szlaki turystyczne umożliwiają uprawianie górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Zielony szlak prowadzi do Wojanowa i Jeleniej Góry, niebieski przez Starościńskie Skały, Wołek i Skalnik do Kamiennej Góry, a żółty do Trzcińska.

Schronisko jest także bazą dla uprawiania wspinaczki skałkowej – Góry Sokole są jednym z najlepszych terenów wspinaczkowych w Polsce. Obiekt oferuje noclegi w pokojach 2, 4 i wieloosobowych w standardzie turystycznym, całodzienne wyżywienie oraz organizację imprez.

Dojazdy i dojścia:

  •     Dojście od stacji PKP w Trzcińsku szlakiem żółtym (ok. 50 min.), szlakiem żółtym od dworca PKS w Karpnikach (ok. 25 min).


Okoliczne atrakcje turystyczno-krajoznawcze:

  •     Od schroniska PTTK Szwajcarka dojście czarnym szlakiem (ok. 25 min.) na Krzyżną Górę ( 654m);
  •     Dojście do szczytowej skały Sokolika (622m) od schroniska PTTK Szwajcarka czerwonym szlakiem (ok. 25 min.). Na platformę widokową na szczycie Sokolika wejście metalowymi schodkami).