Schronisko PTTK „Na Stogu Izerskim”

59-980 Świeradów Zdrój

Nazwa: Schronisko PTTK „Na Stogu Izerskim”

Już w 1888 roku wzniesiono tutaj pierwszą wieżę widokową. Schronisko powstało w roku 1924 z fundacji Schaffgotschów, którzy byli właścicielami okolicznych terenów. Położone jest na wysokości 1060 m n.p.m. w zachodniej części Wysokiego Grzbietu, pod szczytem Stogu Izerskiego (1108 m n.p.m.). Jest najbardziej wysuniętym na zachód schroniskiem po polskiej stronie Sudetów. Sprzed budynku roztacza się rozległa panorama Obniżenia Świeradowa, Grzbietu Kamienickiego i Pogórza Izerskiego. Okoliczne tereny stwarzają doskonałe warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej i rowerowej.

Przed schroniskiem znajduje się węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Dochodzi tutaj szlak zielony z Czerniawy, a przechodzi czerwony ze Świeradowa do Szklarskiej Poręby. Dojście do Świeradowa Zdroju zajmuje ok. 2 h. Turystyczne przejście graniczne na Smreku umożliwia zwiedzanie czeskiej części Gór Izerskich.

Obiekt oferuje znakomite wyżywienie, organizację imprez okolicznościowych i wspaniałą atmosferę tworzoną przez obsługę w sali kominkowej. Dysponuje noclegami w pokojach 2, 3 i wieloosobowych w standardzie turystycznym, a dla wymagających gości przygotowano dwa apartamenty z pełnymi węzłami sanitarnymi.