Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem”

skr. Pocztowa 167 58-580 Szklarska Poręba

Nazwa: Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem”

Zwane Starą Śląską Budą jest najstarszym schroniskiem w zachodniej części Karkonoszy. Powstało na miejscu budy pasterskiej, jaka istniała tu jeszcze przed 1632 r.. przebudowane w roku 1909 – spłonęło w Wigilię Bożego Narodzenia 1914 r. Wkrótce potem odbudowane, powiększyło się w latach 1937 – 1945 o drugi mniejszy budynek. Położone jest na wysokości 1168 m n.p.m. na hali pod Łabskim Szczytem na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Sprzed schroniska rozpościera się rozległy widok na Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Dojście ze Szklarskiej Poręby Górnej żółtym szlakiem zajmuje ok. 2 h. Schronisko stanowi dobrą bazę wypadową dla uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej i rowerowej. Znajdujący się przy budynku węzeł znakowanych szlaków turystycznych daje możliwość zwiedzania całych Zachodnich Karkonoszy.

Hala pod Łabskim Szczytem jest doskonałym terenem narciarskim, ze względu na długo utrzymujący się śnieg i ukształtowanie terenu (tzw. Kocioł Łabskiego). Przy schronisku nartostrada „Bystra”. Obiekt oferuje całodzienne wyżywienie oraz noclegi w pokojach 2, 4 i wieloosobowych w standardzie turystycznym.